beslenme-planlari

Obezite Cerrahisi Sonrasında Saç Dökülmesi

Obezite Cerrahisi Sonrasında Saç Dökülmesi

Obezite cerrahisinden sonra hastalarda görülen saç dökülmesi, sıkça görülen bir problemdir. Ameliyat sonrasında görülen bu problem önerilen vitamin ve mineralleri kullanmayan, yeterli miktarda protein tüketmeyen ve çok hızlı kilo kaybeden kişilerde daha yoğun görülmektedir.

Unutulmaması gereken bu dönemde beden yeniden yapılanmaktadır. Bu yapılanmaya sizlerin de yardım etmeniz gerekmektedir. Bundan ötürü ameliyattan sonra sizler düşen birçok sorumluluğu yerine getirmeniz gerekmektedir.

Saç sağlığımız sadece tek bir besin maddesine bağlı olmamakla birlikte en çok saç, tırnak ve cilt sağlığımızı etkileyen besin maddelerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Protein: Ameliyattan hemen sonra kadınlar 60 gram / gün , erkekler 80 gram / gün protein almaya özen göstermelidirler. Ameliyat sonrası alabildiğiniz gıda çeşitliliği çerçevesinde günlük proteininizi nasıl tamamlayacağınız konusunda diyetisyeninizden yardım almalısınız.

Demir: Saç dökülmesi ile ilgili oldukça önemli bir mineraldir. Özellikle kadınların adet görmesi ve kan kaybetmesi sebebi ile de eksikliği obezite cerrahisinden sonra sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Kadınlarda kan ferritin düzeyi 40 mg ve hemoglobin 11 in altında ise saç dökülmesi hızlanacaktır.

Hemoglobin vücudumuzda oksijeni en uç noktalara taşımaktadır. Yetersizliği saç kökünün beslenmesini engelleyeceğinden dolayı saç dökülmesi hızlanacaktır.

Elzem Yağ asitleri; Gerek saç sağlığında gerekse kan yağ ( kolestrol, trigliserit, HDL ve LDL) balasının sağlanmasında önemlidir. Eksikliğinde saçlarda matlaşma, ciltte solgunluğa sebep olmaktadır.

Biotin: Bir B Vitaminidir. Saç ve tırnak sağlığı için önemlidir. Eksikliğinde saç dökülmesi saçlarda yağlanma, kepeklenme ve saç derisinde dermatitler sebep olur.

Çinko: Eksikliğinde saçlar dökülür, tırnaklar beyazlaşır incelir ve kırılır. 

B 12: Saç sağlığında pigmantasyonu sağlayan vitamindir. B 12 vücudumuzda midedeki hidroklorik asit ve intrinsik faktörle aktif hale gelir. Ameliyatlardan sonra hidroklorikasit ve intirksik faktör eksikliği B 12 eksikliğine ve dolayısı la saç sağlığının bozulmasına sebep olur.

Genel anlamda saç dökülmesi tek bir besin öğesine bağlı olmayıp, birden fazla vitamin, mineral ve protein eksikliği bu problemin oluşmasında etkilidir.

Saç dökülmesinin olmaması için ameliyattan sonra doktorunuzun ve diyetisyeninizin önerdiği besin takviyelerini dikkatlice kullanmalısınız.

Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00–18:00
Salı 09:00–18:00
Çarşamba 09:00–18:00
Perşembe 09:00–18:00
Cuma 09:00–18:00
Cumartesi 09:00–14:30
Pazar Kapalı

Muayenehane

Atatürk Bulvarı No: 185 Kat:4
(Rixos Hotel Yanı)
Kavaklıdere-ANKARA


 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 (+90) 312 431 7779
 (+90) 312 431 7779