beslenme-planlari

Obezite Cerrahisi Sonrasında Vitamin, Mineral ve Protein Takviyeleri

Obezite Cerrahisi sonrasında mide ve bağırsak fizyonominiz değiştiğinden dolayı besin emilimi de  farklılaşmaktadır. Ameliyattan hemen sonra alabildiğiniz gıda çeşitliliği ve miktarı kısıtlı olduğundan dolayı, artan yapı taşı ve besin öğesi ihtiyacınız beslenmeniz ile karşılanamamaktadır. Bunun için ameliyat sonrası hangi tip operasyon olursa olsun mutlak suretle  takviye edici gıdalar kullanmanız gerekmektedir.

Takviye ürünler seçilirken diyetisyeninizden yardım almalısınız. Kullandığınız destek ürünlerin vücudunuzda yararlı bir şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Midede çözülen tablet ve kapsüllerin ameliyat sonrasındaki ilk 1-2 ayda vücudumuz tarafından kullanımı bir hayli sıkıntılıdır. Çünkü mide suyu yapılanmanız 1-2 ayda tamamlanamadığı için bu takviyelerin çözülmesi ve emilmesinde sorun yaşanmakta ve biyoyararlılığı oldukça düşük seyretmektedir. 

Kullandığınız takviyeler likit ( sıvı ) formda veya dil altından emilebilen formda olmalıdır. Uygun ürün, uygun süre ve usulünce kullanılmadığı taktirde kemik ağrıları, kansızlık, bitkinlik, konsantrasyon ve odaklanma sıkıntısı, dikkat dağınıklığı, unutkanlık, el ve ayaklarda karıncalanma, yürüme zorluğu, estetiksel problemler, saç dökülmeleri, kuru ve büzüşük bir cilt kaçınılmaz son olmaktadır.

Ameliyattan hemen sonra komple vitamin, mineral ve protein takviyelerine hemen başlanmalı, hatta ameliyat öncesinde operasyona hazırlık aşamasında kan değerleriniz incelenip operasyon öncesi başlamakta iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır. 

Ameliyat sonrasında 2. Ayda günde en az 1500 ml Calsiyum sitrat almanız gerekmektedir.

Calsiyum carbonat içeren ürünleri kullanmayınız. Bu ürünlerin etkin hale gelmesi, için mide asidi gerekmektedir. Mide suyu yapılanmanız tam anlamıyla oluşmadığından bu ürünler iyi emilemez ve vücudunuz tarafından kullanılamaz.


Ayrıca 2. Ayda D Vit ve Omega 3 takviyesi kemik sağlığınız için oldukça önemlidir.

B 12 ve B kompleks Vitaminleri günlük alınmalıdır.

Demir; biyokimyasal değerlerinize göre ameliyattan sonraki 3. Hafta da takviye edilmesi gereken önemli minerallerden bir tanesidir.

Destek ürünleri kullanırken kullanım kurallarına dikkatlice uymanız ve bu konuda doktorunuzdan ve diyetisyeninizden yardım almanız gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında kullanacağınız takviyeler başlangıçta SIVI veya Çiğnenebilir formda olmalıdır.

Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00–18:00
Salı 09:00–18:00
Çarşamba 09:00–18:00
Perşembe 09:00–18:00
Cuma 09:00–18:00
Cumartesi 09:00–14:30
Pazar Kapalı

Muayenehane

Atatürk Bulvarı No: 185 Kat:4
(Rixos Hotel Yanı)
Kavaklıdere-ANKARA


 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 (+90) 312 431 7779
 (+90) 312 431 7779