Obezite Önlenebilir Mi?

Obezite, tüm dünyada hızla büyüyen bir halk sağlığı sorunu olup, adıyla anılan tek bir hastalık olarak düşünülmemelidir. Obezite karmaşık ve çok faktörlü bir hastalıktır. Bilimin günümüzde ulaştığı ve her an yenilenen noktada bile sebebi ve oluşum mekanizması tam olarak ortaya konulamadığı gibi Dünya Sağlık Örgütü tarafından Asya, Afrika ve Avrupa’nın 6 ayrı yöresinde yapılan ve 12 yıl süren MONICA çalışmasında 10 yılda obezite prevalansında %10-30 arasında bir artış saptandığı bildirilmiştir.

Obezite önlenebilirmi 

Bu veriler korkutucu boyutlara doğru bir alarmdır ve tüm dünyada obezitenin önlenmesine yönelik mücadele çalışmaları başlamıştır.

Obezite oluşmadan korunma ve bu konuda halkın bilinçlendirilmesi birincil basamaktır. Günümüzde çocukluk döneminde başlanması gereken korunma yollarının yerini son yıllarda gebelik öncesi ve gebelik döneminde de doğru beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasına böylece bebeğin anne karnından itibaren korunmasına yönelik çalışmalar almıştır.

Çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıkan fazla kilolar yaşın ilerleyen dönemlerinde şişmanlığın zeminini oluşturmaktadır. Sağlıklı yaşam biçimi alışkanlığı ve bilincinin temelleri çocukluk döneminde başlamalıdır. Bu nedenle normal kilolu kişilerin kilo almalarının önlenmesi; kilo kontrolünün devamının sağlanması ve şişmanlığın beraberinde getirdiği sorunlara bağlı kilo veremeyenlerin daha fazla kilo almalarını engellemeye yönelik tedbirlerin alınması sağlanmalıdır. Aile, okul ve etkileşimde olunan tüm çevre ile sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite konularında destek verilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Tedavide kişi, aile,çevre desteği ile hekim, diyetisyen, psikolog, fizyoterapistten oluşan bir ekip çalışması gerekmektedir.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00–18:00
Salı 09:00–18:00
Çarşamba 09:00–18:00
Perşembe 09:00–18:00
Cuma 09:00–18:00
Cumartesi 09:00–14:30
Pazar Kapalı

Muayenehane

Atatürk Bulvarı No: 185 Kat:4
(Grand Ankara Hotel Yanı)
Kavaklıdere-ANKARA


 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 (+90) 312 431 7779
 (+90) 312 431 7779