Diyet

Reflüde reflü olasılığını azaltmak ve zarar görmüş yemek borusunu korumak için diyette değişiklik yapılmalıdır. Bazı önerilere uyulursa reflü tedavisinde faydalı olabilir.

Reflü tedavisinde etkisi kanıtlanmış en önemli kurallar:

- Öğünlerde az yemek ve uyurken başı yukarıda yatmaktır.

Yağ alımı azaltılmalı – Yağ oranı yüksek yiyecekler yemek borusunda sfinkter basıncını azaltır ve mide boşalmasını geciktirir. Özellikle fast-food türü yiyeceklerde yağ miktarı yüksektir. Yağlı yiyeceklerin midede kalma süresi de yüksektir, ve bu yüzden bu yiyeceklerin sindirilmesi için daha fazla mide asidi salınmaktadır.

Diyete kompleks karbonhidrat içeren yiyecekler eklenmeli - Pirinç ve ekmek gibi karbonhidratlı yiyecekler midedeki asidi bağlarlar ve sindirimleri daha kolaydır.

Fazla miktarda yemekten kaçınılmalı – Fazla yemek yeme mide basıncını artırır ve reflü olasılığı artar.

Kilo verilmesi gerekiyorsa toplam kalori azaltılmalı – Şişmanlık reflüye sebeb olduğundan doktorunuz kilo vermenizi önerebilir. Total yağ ve kalori alımının azaltılması kilo vermeye yardımcı olur

Çikolatadan kaçınılmalı – Çikolatada bulunan metilksantin denen madde yemek borusundaki kasları gevşeterek sfinkterde gevşemeye yol açar.

Kahveden kaçınılmalı – Kafeinli veya kafensiz kahve reflü olasılığını artırır. Mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Yemek borusunu irite eden maddelerden kaçınılmalı – Alkol, karbonhidratlı yiyecekler, turuçgillerin suları, domates ürünleri reflü semptomlarını artırabilir. Kişinin toleransı ölçüsünde alınabilir.

Yemek yerken ve yemeklerden sonraki 45 dk dik pozisyonda durulmalı

İçkilerden kaçınılmalı - İçkilerin mideden hemen geçerek mide asid salgısına etkisi olmadığı fikri yanlıştır. Özellikle bira içildikten 1 saat sonra mide asid salgısını 2 katına çıkarmaktadır.

Tütün ürünlerinin her çeşidinden kaçınılmalı - Nikotin yemek borusunun alt kısmındaki sfinkteri gevşetmektedir.

Kilo vermeye çalışılmalı - Şişmanlık reflü şikayetlerini artırmaktadır.

 

 

 

Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00–18:00
Salı 09:00–18:00
Çarşamba 09:00–18:00
Perşembe 09:00–18:00
Cuma 09:00–18:00
Cumartesi 09:00–14:30
Pazar Kapalı

Muayenehane

Atatürk Bulvarı No: 185 Kat:4
(Grand Ankara Hotel Yanı)
Kavaklıdere-ANKARA


 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 (+90) 312 431 7779
 (+90) 312 431 7779